Strona głównaAkcesoria i gadżetyPetoneer Fresco Ultra: Inteligentne poidło dla psów i kotów

Petoneer Fresco Ultra: Inteligentne poidło dla psów i kotów

Data:

Dowiedz się więcej

Dyson Gen5detect Absolute – Idealny Odkurzacz dla Właścicieli Zwierząt Domowych?

Dyson Gen5detect Absolute, najnowsza odsłona odkurzacza pionowego od firmy...

Samsung BeSpoke Jet AI: Odkurzacz dla miłośników zwierzaków

Posiadanie zwierząt domowych jest źródłem wielu radości, ale wiąże...

Petoneer Nutri Vision MINI: Inteligentny podajnik karmy dla zwierzaków (recenzja)

Nutri Vision mini od Petoneer to najnowsza propozycja inteligentnego...

Jeż w ogrodzie. Zadbaj o niego, ale nie dawaj mu mleka

Wiele osób na widok jeży ma ochotę się nimi...

Kleszcz u psa: Jak zapobiec, leczenie, jak usunąć, choroby

Kleszcze wbite w skórę naszego psa czy kota to...

Petoneer Fresco Ultra to fontanna dla zwierzaków domowych, która dodatkowo oczyszcza i sterylizuję wodę z bakterii. Jak sprawuje się w praktyce? O tym w dzisiejszym materiale.

Niemal każdy właściciel kota zastanawiał się, dlaczego jego futrzak prosi o odkręcenie wody z kranu i chętnie wskakuje do zlewu. Nie chodzi bynajmniej o chęć kąpieli, bo tego akurat większość kotów nie lubi. Z jakiegoś powodu futrzaki ciągnie do wody, która płynie, a nie stoi w designerskiej misce w kuchni. Wydawać się może, że to głównie z powodu samych właścicieli futrzaków. Dlaczego? Głównie z lenistwa, bo większość z nich dość rzadko wymienia wodę w misce. To błąd, bo w brudnej rozwija się szereg groźnych drobnoustrojów, które są groźne dla zdrowia zwierzaków.

Dlatego też, coraz więcej producentów proponuje właścicielom czworonogów zakup specjalnych poideł, które sprawiają, że woda się porusza. Często wyposażone są także w specjalne filtry oczyszczające wodę. Przykładem takiego urządzenia jest najnowszy Petoneer Fresco Ultra, który właśnie otrzymaliśmy do testów.

- Advertisement -

Petoneer Fresco Ultra – pierwsze wrażenie

Urządzenie składa się z kilku elementów. Jego działanie jest dość proste, ale bardzo skuteczne. Specjalna pompka unosi wodę ze zbiornika do górnej części urządzenia. Ta wypływając jak woda ze źródła, spływa z powrotem do zbiornika przepływając przez 3-stopniowy filtr składający się z siatki, węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej.

To sprawia, że wszelkie zabrudzenia większe i mniejsze, które dostały się do wody – są z niej usuwane czyniąc ją czystą i bezpieczną do picia.

- Advertisement -

Fresco Ultra wyposażony jest także w lampę UV-C, której światło niszczy bakterie. Możemy uruchomić ją ręcznie z poziomu aplikacji na smartfona lub urządzenie zrobi to za nas automatycznie kilka razy w ciągu dnia. Proces sterylizacji wody światłem UV-C trwa 3 minuty.

W zestawie z urządzeniem dostajemy wszystko niezbędne do jego uruchomienia (również filtr), zapasową pompę oraz zasilacz USB z wtyczką do sieci. Samo złożenie elementów jest bardzo proste i nie wymaga czytania instrukcji.

Filtr jest specjalnie wyprofilowany więc da się go zamocować tylko na jeden sposób. W środku Fresco Ultra znajduje się pojemnik na wodę, który możemy wyjmować by ją uzupełnić. Z przodu urządzenia znajduje się podświetlana skala pokazująca, jak dużo wody zostało w poidełku.

Warto wspomnieć o samej aplikacji. Możemy w niej dodawać różne urządzenia tego producenta i sterować ich pracą z poziomu telefonu z Android lub IOS. Wspiera także obsługę asystentów np. Alexy.

Korzystając z telefonu możemy sprawdzić nie tylko ilość wody w zbiorniku, ale także dowiedzieć się, za ile należy wymienić wodę, materiały filtrujące, wyczyścić pompę, ustawić kiedy ma świecić się wskaźnik poziomu wody (np. wyłączyć wieczorem) oraz w jakich godzinach fontanna ma być aktywna. Bardzo istotnym wskaźnikiem jest czujnik TDS.

Czujnik TDS w poidełku dla zwierząt

Czujnik TDS jest dobrze znany miłośnikom akwarystyki i hodowli krewetek cardina. Jest niezbędny przy stosowaniu wody demineralizowanej, czy z filtra odwróconej osmozy. Taka woda jest krystalicznie czysta i nie zawiera w sobie nic (TDS = 0). TDS mierzy ilość substancji rozpuszczonych w wodzie, co pozwala określić jej czystość.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im więcej substancji znajduje się w wodzie, tym wyższy wskaźnik TDS. Używa się przy tym skali PPM. Znając doskonale pomiar TDS wody osmotycznej (ppm=0), w akwarystyce można łatwiej stosować różnego rodzaju mineralizatory by zapewnić idealne warunki dla hodowanych okazów. Z kolei wysoki pomiar TDS w już istniejącym akwarium wskazuje na konieczność zrobienia podmiany wody.

Inteligentne poidełko dla zwierząt Fresco Ultra ma wbudowany czujnik TDS, którego pomiary wyświetlane są w aplikacji. Na tej podstawie otrzymujemy komunikaty o konieczności wymiany wody na świeżą, gdy woda znajduje się w zbiorniku już zbyt długo. To świetna sprawa, zwłaszcza dla leniwych właścicieli zwierzaków.

Fresco Ultra – plusy

Poidełko prezentuje się po prostu znakomicie. Biel połączona z przeźroczystymi brzegami misy pasuje niemal w każdym pokoju i wygląda nowocześnie. Podświetlenie ledowe jest bardzo czytelne, a w nocy można je wyłączyć.

Nie trzeba tego pilnować, bo aplikacja zrobi to za nas automatycznie według ustawionego harmonogramu. Pompa jest cicha, praktycznie niesłyszalna, ale z bliska da się uchwycić delikatne buczenie. Modułowa budowa urządzenia sprawia, że łatwo da się je rozłożyć i wyczyścić oraz dolać wody. Podoba mi się również aplikacja, która dodaje wiele ciekawych informacji.

Co istotne, całość jest praktycznie bezobsługowa. Wystarczy nalać wodę, podłączyć do prądu i gotowe. O konieczności wymiany wody dowiemy się z powiadomienia w aplikacji. Filtry działają dość wydajnie, bo woda kranowa u mnie w domu ma blisko 430 jednostek PPM. Po dniu w Fresco Ultra TDS obniżył się do 280 PPM.

Gdy urządzenie zasugerowało wymianę wody po tygodniu, TDS podniósł się już do 325 PPM. To i tak znacznie mniej niż w wodzie kranowej.

Fresco Ultra – minusy

Poidełko jest dość wysokie, co okazało się nie lada wyzwaniem dla naszego najmłodszego, 2.5-miesięcznego kotka. Jako pierwszy zainteresował się nowym urządzeniem, ale musiał pić wodę stojąc na dwóch łapkach bo miał problem z dosięgnięciem głównego talerza poidełka. Okazało się, że to właśnie najmłodszemu futrzakowi fontanna przypadła najbardziej do gustu. Starsze koty okazały się bardzo wybredne i ich przystosowanie trwało nawet ponad tydzień. Jednej kotce przeszkadzało ciche buczenie pompy, drugi kot przez pierwsze dni wolał napić się brudnej wody z kałuży niż chociaż spróbować czystej i chłodnej wody z poidełka. Co ciekawe, gdy odwiedziliśmy znajomych prowadzących hodowlę kotów szkockich, wszystkie kotki rzuciły się na fontannę z olbrzymim zaciekawieniem. Bardzo zabawnie było obserwowanie ich różnych sposób – niektóre moczyły i następnie lizały łapkę, inne piły normalnie, a jeszcze inne wkładały i moczyły cały pyszczek.

Jednak największym minusem Petoneer Fresco Ultra jest zasilanie, o czym przekonałem się na własnym przykładzie. Ze względu na roboty budowalne na końcu ulicy, w naszym domku kilkukrotnie już zniknął prąd na kilka godzin w ciągu tygodnia. Co się stało z fontanną?

Oczywiście strumień przestał wypływać, a woda ściekła w całości do zbiornika, przez co koty nie były w stanie się napić ani trochę. Byliśmy w domu, więc szybko zareagowaliśmy. Jednak w trakcie wyjazdu byłby to problem.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Petoneer Fresco Ultra do inteligentne poidełko dla naszych czworonogów, które na co dzień zapewnia czystą i zdrową wodę. Prezentuje się świetnie i działa równie dobrze. Jednak należy zwrócić uwagę na cenę i dostępność filtrów oraz fakt, że starsze zwierzęta będą potrzebowały więcej czasu by przyzwyczaić się i zaakceptować takie urządzenie w domu. <BR><BR> <a href="https://bit.ly/malgorzatamarkiewicz"><span class="td_btn td_btn_sm td_outlined_btn">Sprawdź cenę urządzenia</span></a>Petoneer Fresco Ultra: Inteligentne poidło dla psów i kotów