Strona głównainneJeż w ogrodzie. Zadbaj o niego, ale nie dawaj mu mleka
Kategoria:

Jeż w ogrodzie. Zadbaj o niego, ale nie dawaj mu mleka

Data:

Dowiedz się więcej

Petoneer Nutri Vision MINI: Inteligentny podajnik karmy dla zwierzaków (recenzja)

Nutri Vision mini od Petoneer to najnowsza propozycja inteligentnego...

Petoneer Fresco Ultra: Inteligentne poidło dla psów i kotów

Petoneer Fresco Ultra to fontanna dla zwierzaków domowych, która...

Kleszcz u psa: Jak zapobiec, leczenie, jak usunąć, choroby

Kleszcze wbite w skórę naszego psa czy kota to...

Pogromca bakterii i mikroorganizmów. Oczyszczacz parowy Ariete Xvapor Deluxe

Ariete Xvapor Deluxe to najnowszy oczyszczacz parowy, który właśnie...

Hodowla mrówek w domu zamiast psa? Czemu nie!

Na czym polega praca zawodowego hodowcy mrówek? Zajmujemy się zbieraniem, hodowlą,...

Wiele osób na widok jeży ma ochotę się nimi zaopiekować. Ludzie mają zwyczaj zostawiać jedzenia zwierzakom gdzie popadnie. Szczególnie takim słodkim i malutkim. Oczywiście, jeżeli to Twój pupil, musisz go karmić i z pewnością masz pojęcie o tym, jak zadbać o niego w bezpieczny sposób. Jeżeli chodzi jednak o dzikie zwierzęta, upewnij się, że wiesz co robisz.

Ludzie nadal mają zwyczaj karmienia kaczek chlebem, mimo że może to spowodować, że będą niedożywione i chore – prawdopodobnie jest to przeciwieństwo tego, co większość ludzi zamierza. Jeże najbardziej lubią robaki, chrząszcze, ślimaki, gąsienice, skorki i krocionogi. Z pewnością nie zamierzasz trzymać tych przysmaków pod ręką specjalnie dla jeża.

Wiele osób widząc jeża w swoim ogrodzie, zostawia mu smakołyki i o dziwo miskę mleka. Jeże lubią słodkie smaki, ale to nie oznacza, że są dla nich zdrowe. Jeże, podobnie jak dorosłe koty i w sumie wszystkie dorosłe zwierzęta nie tolerują laktozy, a karmienie ich w ten sposób może wywołać różne choroby, w tym biegunkę. W skrajnych przypadkach jeż może nie przeżyć zjedzenia łakoci od człowieka. Układ pokarmowy zwierzaków nie trafi cukrów zawartych w mleku, a te zalegając w układzie pokarmowym stają się idealną pożywką dla różnych groźnych bakterii, które rozmnażając się niszczą organizm od środka.

Szkodzi tak samo mleko krowie, owcze lub kozie. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są małe jeże, które właśnie straciły matkę. One wręcz potrzebują mleka do rozwoju. Jednak warto użyć wtedy specjalnych preparatów przeznaczonych do karmienia kociąt lub szczeniąt.

- Advertisement -

Co więc można zostawić dla jeża?

Jeże trzymane w domu są zwykle karmione specjalną żywnością lub owadami, drobno posiekanym i niskotłuszczowym surowym mięsem, kawałkami owoców i warzyw. Dopuszcza się dla nich również surowe lub gotowane jajka. Są także zainteresowane odpadkami po naszym jedzeniu i co ciekawe, lubią karmę dla kotów, która może stanowić alternatywę dla robaków będących w diecie większości jeży.

Pamiętaj jednak, że zostawianie jedzenia w ogrodzie może przyciągnąć o wiele więcej zwierząt niż byś chciał, więc nie zdziw się, że mogą być to także takie, których akurat byś nie chciał.

Zbliża się właśnie ich okres hibernacji. Trwa on zwykle od listopada do połowy marca, a zwierzęta muszą mieć wystarczającą ilość zapasów tłuszczu, aby przetrwać hibernację. Robienie domków dla jeży w ogrodzie i zapewnianie jedzenia może im w tym pomóc. Warto zostawić w ogrodzie miejsca ze stosami ściółki, czy liści. Stanowią dom nie tylko dla jeży, ale również bezkręgowców, które jeże uwielbiają.

- Advertisement -
Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Miłośnik kotów i technologii :)

Najnowsze

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments