Większość roślin sadzimy w podłożu, ale istnieją również takie, które tego nie wymagają. Możemy je mocować do kamieni, korzeni i innych elementów za pomocą żyłki, siatki lub odpowiedniego kleju. Jakie rośliny możemy przymocować do dekoracji? O tym niniejszy artykuł.

1Anubiasy

Występują w zachodniej i równikowej Afryce, na zacienionych terenach bagnistych oraz w zbiornikach wodnych z szybkim nurtem. Rosną przyczepione do korzeni, kamieni lub bezpośrednio w gruncie. Są to rośliny różnych wielkości, o ciemnozielonych twardych liściach wyrastających z łodygi-kłącza. Sadząc roślinę w podłożu należy uważać, żeby nie zakopać kłącza. Ich wzrost jest powolny, średnio 6 liści na rok.

Są dość tolerancyjne jeśli chodzi o zmiany warunków, szybko przystosowują się do nowego środowiska. Optymalna temperatura wody to 20-30 °C, pH 5,5-8,0, twardość wody 2 – 20 °n. Oświetlenie powinno być słabe, rozproszone. W zasięgu bezpośredniego i długotrwałego oświetlenia liście z górnej części pokrywają się warstwą glonów, następnie zwijają się i obumierają. Zalecane cotygodniowe podmiany wody. Nowe sadzonki możemy uzyskać przez podział kłącza, które dzielimy na kawałki z odrostami które mają przynajmniej 3 liście.

Wysokośćw zależności od gatunku i odmiany, 5 – 60 cm
Temperatura20 – 30 °C
pH wody5,5 – 8,0
Twardość ogólna wodyod bardzo miękkiej do twardej
Światłosłabe, rozproszone
Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments