Jakie rośliny, poza łodygowymi i pływającymi, możemy łatwo uprawiać w naszym akwarium? Na przykład rozetowe, które rosną w zwartych kępkach. Albo takie, które łatwo pokrywają powierzchnie i wspinają się po dekoracjach. Jeszcze inne z wyglądu przypominają trawę.

1Zwartki czyli kryptokoryny (Cryptocoryne)

Zwartki różnych gatunków i odmian
Zwartki różnych gatunków i odmian

Są bardzo łatwe w uprawie, a mnogość gatunków i odmian, różniących się wielkością, kształtem i kolorem liści sprawiają, że każdy może wybrać coś dostosowanego do własnego akwarium, a nawet skomponować piękne kompozycje jedynie z roślin tego rodzaju. Niektóre rosną bardzo małe, a liście innych osiągają nawet ponad 50 cm. Pochodzą z rzek Azji.

Do prawidłowego wzrostu zwartek bardzo ważne jest podłoże, które musi być od początku bogate i zasobne, co najłatwiej osiągnąć poprzez umieszczenie pod korzeniami kulek gliniano-torfowych, a po jakimś czasie pałeczek nawozowych. Bardzo źle rosną w dobrze wypłukanym żwirku. W takich warunkach mogą zgubić niemal wszystkie liście. Często tak się dzieje po posadzeniu w świeżo założonym akwarium, rośliny wyglądają jakby się rozpuszczały co zostało nazwane „chorobą zwartek”, która przechodzi gdy podłoże lekko się zamuli. Woda natomiast nie powinna zawierać dużej ilości związków przemiany materii, „stara”, dlatego ważne są cotygodniowe jej podmiany. W skrócie: kryptokoryny lubią mieć brudne korzenie, ale czyste liście.

Dobrze rosną w wodzie średnio twardej i twardej, o pH w okolicach obojętnego. Zwartki lubią światło dość intensywne, ale rozproszone, niektóre jednak wolą zacienienie, są więc idealne do obsadzania boków akwarium, gdzie dociera nieco mniej światła. Lubią „ciepłe nogi”, czyli temperatura podłoża i wody powinna być zbliżona i wynosić ok 24-26 °C, ale nie przeszkadza im ciepło do 30 °C, a w niższych temperaturach nie chcą rosnąć. Rozmnażają się przez wypuszczanie od głównego kłącza rozłóg, z których wyrastają nowe rośliny. Można je również uprawiać w warunkach paludaryjnych, w których mogą zakwitać.

wysokość, miejsce w akwarium w zależności od gatunku: 5 – 50 cm
temperatura 24 – 27 °C
pH wody 6,8 – 7,8
twardość ogólna wody średnio twarda do twardej
światło dobre
podłoże żyzne, zasobne, z dodatkiem gliny
Z powrotem
Poprzedni artykułJak przygotować się do zakupu zwierzaka egzotycznego?
Następny artykułBojownik – nieznana znana ryba. Omawiamy najczęstsze mity
Technik weterynarii. Aktywny członek Górnośląskiego Stowarzyszenia Akwarystów oraz Podkarpackiego Forum Akwarystycznego. Była akwarystka w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Pracownik Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Fascynatka przyrody i książek.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments