Wiele osób myśli o posiadaniu w swoim domu ptaka egzotycznego. Wybór jest ogromny, poczynając od drobnej egzotyki aż po duże papugi. Niestety, biorąc pod uwagę zakup takiego pupila nie myślimy o tym, jak będzie wyglądało dalsze życie z nim. Zazwyczaj zwracamy uwagę na takie cechy jak wygląd, śpiew czy łatwość oswojenia. Niestety, po początkowym zachwycie zderzamy się z rzeczywistością i okazuje się, że nie jest tak kolorowo jak miało to wyglądać.

Po pierwsze ptaki są dość niechlujnymi zwierzątkami. W okresie pierzenia mamy mnóstwo piór w domu. Do tego ziarno jest rozrzucane poza klatkę, podobnie jest z wodą z kąpieliska lub piaskiem z dna klatki. U dużych papug mamy również problem z pudrem, którym ptaki te czyszczą swoje pióra, a który unosi się w powietrzu i osiada na wszystkim w mieszkaniu. Warto też podkreślić, że ptaki, które będziemy hodować w domu muszą mieć również możliwość swobodnego lotu, co wiąże się z zabrudzeniem mebli, gdyż zwierzęta te nie kontrolują tego, gdzie się załatwiają.

Czym sugerować się przy wyborze i kupnie ptaka?

Dla początkujących hodowców odpowiednim wyborem będzie drobna egzotyka, na przykład zeberki, mewki, amadyny wspaniałe. Zachwycają one zarówno wyglądem, jak i śpiewem. Możemy również rozważać wybór kanarka. Jeżeli ktoś chciałby posiadać w domu papugę powinien się zdecydować na raczej mało kłopotliwy gatunek, na przykład papużkę falistą, nimfę, papugę kozią. Z większych papug może być to rozella, aleksandretta obrożna. Można posiadać w domu duże papugi, jak żako czy ary, jednak należy pamiętać, że będą one dość głośne, potrzebują dużo miejsca oraz żyją po kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Dźwięki wydawane przez ptaki egzotyczne nie zawsze będą miłe dla naszego ucha. Papugi mają dość zróżnicowaną gamę tych dźwięków i nie zawsze są przyjemne czy ciche. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest hodowla dużych papug na przykład w wolierze zewnętrznej, gdzie będą miały miejsce do swobodnego poruszania się i nie będą nam przeszkadzały w życiu codziennym w domu. Dzięki temu rozwiązaniu nikniemy też pobudek o świcie.

Przy wyborze ptaka należy się sugerować przede wszystkim tym, ile mamy miejsca w domu, ponieważ dla większych gatunków papug musi być to przestrzenna klatka sporej wielkości, a nie każdy może pozwolić sobie na postawienie klatki tej wielkości.

Musimy również sugerować się tym ile czasu będziemy poświęcać tym ptakom. Drobna egzotyka, na przykład mewki, zeberki, amadyny wspaniałe nie potrzebują z naszej strony wiele kontaktu, gdyż świetnie czują się w swoim stadku. Możemy je oswajać, ale nie będą one czerpały z tego żadnych korzyści.

Duże papugi z kolei muszą mieć towarzystwo. Jeżeli zdecydujemy się na parę papug nie będziemy mieć z nimi tego problemu, gdyż będą zajmowały się sobą nawzajem. Musimy pamiętać, że duże papugi łączą się w pary zazwyczaj na całe swoje długie życie, dużo czasu spędzają ze swym partnerem, są praktycznie nierozłączne. W przypadku hodowli jednego ptaka to my będziemy dla niego tym partnerem i będzie potrzebował z nami stałego kontaktu. Jeżeli pracujemy dużo, często wyjeżdżamy raczej nie decydujmy się na taką papugę, ponieważ nie będzie ona mogła zostać z kimś innym, nawet z bliskiej rodziny, gdyż będzie związana emocjonalnie tylko z jedną osobą. Jeżeli długo nie będzie mieć kontaktu ze swoim przybranym partnerem zaczną się problemy behawioralne: papuga zacznie wyskubywać sobie pióra, stanie się osowiała, będzie odmawiała przyjmowania pokarmu, co w konsekwencji doprowadzi do obniżenia odporności i większej zapadalności na choroby.

Papużka falista
Papużka falista

Gdzie najlepiej kupić ptaka?

Ważnym aspektem jest to skąd będziemy ptaka kupować. Nie są polecane sklepy zoologiczne, ponieważ są tam ptaki z różnych źródeł i niekoniecznie znamy ich pochodzenie, stan fizyczny i fizjologiczny. Najlepszym wyborem jest kupno ptaka od hodowcy. Wtedy możemy zobaczyć w jakich warunkach ptak mieszka, jak zachowuje się i dowiedzieć się wielu informacji o hodowli danego gatunku. Hodowca na pewno chętnie nam powie jak opiekować się takim pupilem.

Jak przetransportować ptaka do domu?

Bardzo ważny jest odpowiedni transport zakupionego ptaka. Umieszczamy go w zabudowanej, najlepiej drewnianej transportówce z wentylacją. Dla dużych ptaków musi być mocna i wytrzymała. Do transportu małych ptaków box taki może być również plastikowy, ale jeżeli jest on przezroczysty musi być przykryty, aby poprzez ciemność zminimalizować stres ptaka. Pudełka kartonowe nie są polecane, ponieważ łatwo ulegają uszkodzeniom, można je zgnieść, a ptak może je zniszczyć dziobem i pazurkami. Pojemnik do transportu nie może być zbyt duży, aby ptak nie obijał się o ścianki podczas jazdy. Nie transportujemy ptaków w klatkach, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko zranienia o pręty. Ponadto ptak nie czuje się zbyt komfortowo w takich warunkach.

Ważne jest to, że zanim przywieziemy ptaka do domu, musimy mieć przygotowaną dla niego klatkę. Wpuszczając ptaka do nowego domu nie zajmujemy się nasypywaniem pokarmu czy dolewaniem wody. Ptak musi mieć czas na oswojenie się z nowym otoczeniem, dźwiękami i nie należy go wtedy niepokoić. Oswajanie zaczynamy dopiero po jakimś czasie, kiedy ptak zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu.

Jak nauczyć papugę mówić?

Kupując papugi liczymy na to, że będą one posiadały zdolność naśladowania mowy ludzkiej lub innych dźwięków. Nie każdy gatunek to potrafi, a i nauka nie jest łatwa. Niektóre gatunki (nimfa, papużka falista) mogą powtarzać pojedyncze słowa lub melodie, ale jest to trudne do osiągnięcia i nie każdy ptak będzie posiadał tę umiejętność. Jeśli chcemy ptaka, który będzie naśladował mowę ludzką musimy zdecydować się na dużą papugę. Może być to żako, która jest świetnym naśladowcą, może być to ara lub kakadu.

Najlepiej zdecydować się na młodego ptaka od hodowcy, odkarmionego ręcznie. Wtedy mamy większe szanse, że ptak będzie powtarzał słowa, ponieważ dla niego grupą rodzinną, jego stadem będą ludzie. Aby nauczyć ptaka mowy musimy dużo i często do niego mówić, powtarzać dane słowa. Jednak nie zawsze mamy gwarancję, że ptak będzie chciał powtórzyć akurat tę frazę, która nam się podoba, ponieważ ptaki wybierają sobie konkretne dźwięki czy słowa. Czasami dochodzi do dość śmiesznych czy krępujących sytuacji, na przykład przy odwiedzinach znajomych, kiedy papuga używa niekulturalnych słów.

Aby nauczyć ptaka mowy musimy pamiętać o tym, że jest to proces długotrwały, wymagający spędzania z ptakiem wiele czasu codziennie. Mimo to nie mamy gwarancji, że osiągniemy zamierzone efekty, które można zauważyć dopiero po dłuższym czasie, często po kilku miesiącach lub nawet roku czy dwóch. Jeżeli ktoś chce szybko nauczyć papugę mowy nie powinien się decydować na takiego pupila. To, czy „pogadamy” sobie z ptakiem nie jest całkowicie zależne od właściciela. To papuga decyduje jakie dźwięki czy słowa powtarza i kiedy to robi. Nie mamy na to niemal żadnego wpływu, dlatego nie możemy się irytować i denerwować, gdyż zbytnimi oczekiwaniami narażamy ptaka na stres.

Poprzedni artykułJak prawidłowo założyć akwarium?
Następny artykułJak bawić się z kotem?
Inż. zootechniki, pracownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Lublinie oraz wolontariusz w Fundacji Epicrates. Miłośnik ptaków egzotycznych, psów i terrarystyki.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments