Odkurzanie podłoża w akwarium to jeden z elementów stałego dbania o higienę naszego zbiornika. W sieci nie brakuje mitów związanych z tą czynnością, m.in. czy zabija ona dobre bakterie nitryfikacyjne osadzone na dnie?

Na czym polega odkurzanie (odmulanie) akwarium?

Odkurzanie podłoża to jedna z podstawowych czynności higienicznych w akwarium. Polega na usunięciu jak największej ilości zanieczyszczeń i osadów z jego dna. Używamy do tego odmulacza. Jest to sztywna rurka zakończona rozszerzeniem i najczęściej sitkiem. Z drugiej strony połączona jest ona z dłuższym, elastycznym wężem. Niektóre są na baterie, inne podłączane do zlewu, jeszcze inne działają na zasadzie różnicy ciśnień i ręcznej pompki. Dzięki temu nie trzeba własnymi ustami zasysać wody by uruchomić jej przepływ. Wygodne i higieniczne.

Po uruchomieniu urządzenia, odkurzanie akwarium jest już w miarę prostym procesem. Jeśli podłoże jest zbyt głębokie (kilka centymetrów), samo zebranie zanieczyszczeń z powierzchni gruntu może nie wystarczyć. Jak usunąć osady z głębszych warstw? Wbijamy rozszerzenie rury w podłoże i czekamy kilka sekund, aż piasek / żwir / kamienie zostaną wciągnięte do rozszerzenia rury. Cięższe elementy (kamyczki) opadną lub zatrzyma je sitko, a detrytus zostanie usunięty z wodą do wiaderka. Tę czynność wykonuje się na całym podłożu. Najczęściej takie odmulacze mają przeźroczyste rury, dzięki czemu bardzo dobrze widać jak zanieczyszczenia usuwane są ze zbiornika.

Co daje odmulanie podłoża?

Przede wszystkim usuwa drobne cząstki z podłoża – odchody ryb, martwy materiał roślinny czy nadmiar pokarmu. W innym przypadku zalegające resztki zaczną się rozkładać, psując jakość wody i uwalniając toksyczny amoniak.

Jeśli jednak zbyt mocno wzruszymy podłoże bez wymiany odpowiedniej ilości wody, możemy niechcący uwolnić związki azotowe i fosforanowe z osadów dennych. Może to rozchwiać równowagą w akwarium i zaowocować wykwitem glonów. Aby temu zapobiec robiąc generalne porządki w akwarium, trzeba podmienić trochę większą ilość wody niż zwykle. Można również czyścić dno regularnie partiami. Planując solidniejsze „grzebanie” w dnie warto tydzień lub dwa wcześniej wyczyścić lub wymienić media mechaniczne w filtrze, najwyżej lekko płucząc złoża biologiczne (w wodzie zlanej z akwarium) lub nie ruszając ich wcale. Zapewni to stałą, dużą ilość pożytecznych bakterii, a równocześnie niemal maksymalną wydajność filtra.

Odmulacz
Odmulacz z pompką ręczną

Czy odkurzając można usunąć dobre bakterie nitryfikacyjne?

Odmulanie podłoża w ramach regularnej pielęgnacji akwarium nie zmniejszy znacząco liczby kolonii bakterii. Zasysamy z dna cząsteczki małe, ale nie mikroskopijne. Owszem, podłoże jest świetnym siedliskiem dla pożytecznych bakterii, ale żyją one w szczelinach kamyczków. Odmulając dno usuwamy ich tylko niewielki procent. Jeśli jednak filtr w twoim akwarium jest zbyt mały, wtedy głównym złożem biologicznym jest właśnie grunt. W takim przypadku dokładne czyszczenie dna łatwo może zaburzyć równowagę biologiczną.

Filtry w dobrze prowadzonych akwariach powinny być zaopatrzone w biologiczne media filtracyjne. Zapewni to stałe zasoby pożytecznych bakterii, niezależne od podłoża. Do biologicznie czynnych mediów zaliczamy materiały wysoce porowate: ceramikę, kruszoną lawę lub syntetyczne biokulki. Natomiast gąbki, waty, włókniny służą przede wszystkim do mechanicznego oczyszczania wody. Wychwytują cząsteczki zanieczyszczeń, lecz są kiepskim rezerwuarem biologii.

Jak często powinienem odkurzać zbiornik?

Najlepiej jest regularnie odkurzać akwarium raz na 1 – 2 tygodnie. Pamiętaj, aby przed odmulaniem usunąć ruchome elementy ozdobne. Zdziwisz się, jak wiele odpadów osiada pod tymi pięknymi zamkami czy kamieniami. Odkurzanie dna połączone z regularnymi podmianami wody znacząco poprawi równowagę w akwarium. Usuniętą wodą możesz z powodzeniem podlać rośliny w domu. Jest ona bowiem bogata w związki mineralne, azotowe i fosforany.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments