Dodawanie nowej ryby do akwarium (transport, aklimatyzacja, kwarantanna)

0
2388

W dzisiejszym materiale przybliżamy temat zakupu wymarzonych rybek, ich transportu do specjalnie przygotowanego przez was akwarium, oraz wyjaśniamy procesy aklimatyzacji i kwarantanny.

Tematy aklimatyzacji i kwarantanny są bardzo ważne, ale wciąż pomijane przez początkujących akwarystów. Brak odpowiedniej aklimatyzacji i kwarantanny jest najczęstszą przyczyną umierania ryb wkrótce po przyniesieniu do domu. Aklimatyzacja nie tylko ułatwia nowym rybom dostosowanie się do odpowiedniej temperatury, ale także zapobiega szokowi spowodowanemu różnicami parametrów między wodą w zbiorniku sklepu zoologicznego a własnym zbiornikiem. Czas potrzebny do prawidłowej aklimatyzacji zależy od wielkości różnicy pH i twardości wody.

Kwarantanna natomiast pozwala obserwować ryby pod kątem chorób lub innych problemów, bez ryzyka przeniesienia na całą populację waszego akwarium. Chyba nie ma nic gorszego jak zakup kilku niedrogich rybek, które nie zostały poddane kwarantannie i w ciągu kilku dni spowodowały śmierć większości ryb (często drogich) w zbiorniku.

Tematy te opisaliśmy również w materiale o prawidłowym zakładaniu akwarium, dostępnym tutaj.

Dodatkowy zbiornik byłby idealny

Jeśli masz dodatkowe akwarium z przeznaczeniem do kwarantanny, użyj go. Pamiętaj, aby zaaklimatyzować rybę w nowym miejscu. Robi się to dokładnie tak, jak w przypadku zbiornika głównego. Jeżeli jednak nie masz gdzie przeprowadzić kwarantanny, zwróć szczególną uwagę na to, gdzie kupujesz rybki. Sprzedawcy często trzymają różne gatunki w różnych małych akwariach. Sprawdź, czy pływające w nich ryby nie mają widocznych oznak chorób. Ponadto, nigdy nie wlewaj wody z opakowania transportowego do akwarium głównego lub kwarantannowego. Dzięki temu unikniesz ryzyka przeniesienia różnych chorób lub pasożytów.

"<yoastmark

Pakowanie ryb

Najlepiej jest użyć do tego specjalnych worków na ryby. Są na tyle mocne i praktyczne, że można do nich wlać odpowiednią ilość wody, by rybki mogły w miarę łatwo się poruszać w trakcie transportu, ale jednocześnie być chronione. Pomocny może okazać się również szklany słoik – ważne aby był dość spory, ale uwaga. Jeżeli podróżujecie samochodem, przy przyspieszaniu i nagłym hamowaniu rybki mogą po prostu wpadać na twardą ścianę słoika i w skrajnych przypadkach nie przeżyć transportu. Należy również pamiętać, aby słoik był dobrze umyty i nie miał zardzewiałego wieczka.

Sprzedawca w sklepie dobierze ilość i wielkość worków w zależności od tego ile i jakie ryby chcemy kupić. Złapane rybki umieści w pojemniku z wodą akwariową, w której do tej pory żyła ryba, a następnie przeleje do worka. W przypadku małych rybek można zapakować kilka do jednego worka. Duże ryby natomiast lepiej pakować pojedynczo. Ryby posiadające na ciele kolce, twarde promienie płetw lub ostre zęby (np. zbrojniki, dyskowce, pielęgnice) dobrze jest zapakować w dodatkowy worek. Zabezpieczy to przed utratą wody w przypadku uszkodzenia  worka przez miotającą się rybę. W każdym przypadku jednak należy pamiętać o tym, by w worku przynajmniej 1/3 zajmowało powietrze. W czasie transportu i chlupania będzie ono mieszać się z wodą, co znacznie zwiększy szanse ryb na przeżycie.

Niektóre gatunki ryb najlepiej pakować do podwójnych worków, które najwygodniej zawiązać gumkami-recepturkami
Niektóre gatunki ryb najlepiej pakować do podwójnych worków, które najwygodniej zawiązać gumkami-recepturkami

Jak transportować rybki ze sklepu do naszego akwarium?

Jeżeli planujemy ryby transportować przez kilka godzin możemy poprosić sprzedawcę o dopełnienie worka z rybami czystym tlenem z butli zamiast powietrza. Można też użyć tabletek tlenowych, które nasycą wodę tlenem, a tym samym nieco wydłużą czas, w którym worek może być zamknięty bez szkody dla ryb.

Jeszcze ważna uwaga w aspekcie transportu. Zwróćcie uwagę na pogodę. Jeżeli jest lato, nie trzymajcie rybek w aucie na słońcu lub pod bezpośrednim nadmuchem klimatyzacji. Podobnie w zimie – należy rybki schować blisko ciała, by zapewnić im stałą temperaturę i zniwelować ryzyko wychłodzenia. Do utrzymania stałej temperatury bardzo przydatne są torby na mrożonki lub styropianowe boxy. W zimie możemy w nich umieścić specjalne heatpacki lub po prostu butelki z ciepłą wodą.

W worku z rybami oprócz wody musi znajdować się powietrze. Na czas transportu worki z <a href=
rybami najlepiej umieścić w styropianowym boksie.” width=”1920″ height=”1280″ /> W worku z rybami oprócz wody musi znajdować się powietrze. Na czas transportu worki z rybami najlepiej umieścić w styropianowym boksie.

Proces aklimatyzacji i kwarantanny

Aby maksymalnie zwiększyć szanse ryb na przeżycie przygotuj wszystko zanim udasz się po nie do sklepu. Kroki te to podstawa, nie wolno ich pomijać.

  1. Przygotuj zbiornik do aklimatyzacji i kwarantanny. Akwarium docelowe możemy wykorzystać do kwarantanny tylko wtedy, kiedy nie ma w nim innych ryb. Jeżeli chcemy uzupełnić obsadę przez dokupienie ryb, warto umieścić je w osobnym akwarium lub pojemniku na co najmniej dwa tygodnie. W obu przypadkach zbiornik musi być zaopatrzony w filtr z napowietrzaniem, grzałkę, a dodatkowym zabezpieczeniem będzie pokrywa. Zbiornik musi być dostosowany do wielkości i ilości ryb.
  2. Sprawdź poziom amoniaku, azotynów i chloru. Te parametry muszą wynosić zero. Sprawdź również, czy temperatura wody jest odpowiednia dla nowej ryby. Jeśli poziom amoniaku i/lub azotynów jest wyższy niż dopuszczalne zero, nasz zbiornik może nie być jeszcze gotowy na wprowadzenie ryb (w przypadku świeżych akwariów nie zamknął się cykl azotowy lub jest on niewydolny). W takim przypadku odłóż zakupy ryb na przynajmniej kilka dni i opanuj sytuację w akwarium. Jeśli w akwarium jest chlor, należy zastosować odpowiedni uzdatniacz wody.
  3. Wyłącz światło w akwarium, aby zmniejszyć stres u nowych ryb. Jeśli to możliwe, przyciemnij również światła w pomieszczeniu lub skieruj światło z dala od zbiornika.
  4. Umieść zapieczętowaną torebkę zawierającą rybę w wodzie w zbiorniku, aby worek unosił się na wodzie. Pozostaw worek na 15 minut, aby temperatura wody w worku zrównała się z temperaturą akwarium.
  5. Otwórz górną część torby, nie wpuszczając wody do torby ani z niej nie wypuszczając. Złóż otwarty koniec torby, aby utworzyć rąbek z kieszenią powietrzną, aby torba mogła unosić się pionowo. W razie potrzeby ponownie zawiąż worek.
  6. Wlej około pół szklanki wody z akwarium do otwartego worka z rybami. Poczekaj 15 minut. Powtórz ten sam proces tyle razy, ile potrzeba, aby wyrównać parametry wody w worku i akwarium. Im dłużej potrwa aklimatyzacja i wyrównywanie parametrów, tym lepiej dla ryb.
  7. Użyj podbieraka w celu przeniesienia ryby do akwarium. Siatkę na ryby oprzyj o rant wiaderka lub poproś kogoś by potrzymał ją nad nim. Ostrożnie przelej wodę z rybami przez podbierak, a następnie szybko przenieś je do zbiornika.
  8. Wodę z transportu i aklimatyzacji ryb wylej do ubikacji. Nigdy nie wlewaj tej wody do akwarium. Zamiast tego uzupełnij akwarium wcześniej przygotowaną wodą.
  9. Pozostaw światło wyłączone na kilka godzin, aby ryba przyzwyczaiła się do nowego miejsca.
  10. Jeżeli po okresie kwarantanny ryby są zdrowe i w dobrej kondycji możemy wprowadzić je do docelowego akwarium. Wykonaj wszystkie powyższe kroki. Ponadto pomocne będzie dodanie niewielkiej ilości pokarmu do akwarium, aby odwrócić uwagę dotychczasowej obsady od nowych ryb.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments