Akwarystyka to wspaniałe hobby. Pozwala na stworzenie w akwarium własnego kawałka podwodnego świata. Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy rybki?
Zakładanie akwarium jest przedsięwzięciem, które należy dokładnie przemyśleć, zaplanować i podzielić na etapy. Nie możemy spontanicznie wejść do sklepu zoologicznego, kupić szkło, sprzęt i przede wszystkim żywe ryby i rośliny twierdząc „jakoś to będzie”. Otóż nie, nie będzie. W tym materiale poprowadzę Was przez etap przygotowań do stworzenia w domu podwodnego mikroświata.
ETAP II: Kompletowanie sprzętu
Kiedy wiemy już na jak duże akwarium możemy sobie pozwolić, przystępujemy do kompletowania sprzętu. Co jest potrzebne do założenia akwarium?
- akwarium i piankowa mata lub podkładka,
- pokrywa i oświetlenie,
- filtr,
- grzałka,
- termometr,
- napowietrzacz (zwykle nie jest potrzebny w docelowym akwarium, zwłaszcza z dużą ilością roślin),
- przedłużacze i rozdzielacze,
- podłoże,
- rośliny, jeśli się na nie zdecydujemy (żywe! o sztuczne ryby mogą się kaleczyć),
- podbierak, czyli siatka do łapania ryb,
- kamienie, korzenie lub inne dekoracje.
Z ZAKUPEM RYBEK NA RAZIE SIĘ WSTRZYMUJEMY!!!
Często w handlu można spotkać gotowe zestawy akwariowe (np. firmy Aquael czy Diversa), zawierające już podstawowy sprzęt.
Akwarium
Akwarium możemy kupić gotowe lub zamówić u szklarza, zwłaszcza jeśli planujemy zbiornik o nietypowych rozmiarach, a takie akwarium w większości przypadków będzie będzie lepsze niż gotowe ze sklepu.
KULA NIE NADAJE SIĘ DLA ŻADNYCH RYB!!! Tutaj dowiecie się dlaczego.
Podstawka lub mata
Pod akwarium powinna znaleźć się specjalna podkładka lub mata piankowa, przeznaczona specjalnie do tego celu (do kupienia w sklepie akwarystycznym), ale sprawdzi się też pianka używana do układania paneli, styropian lub karimata. Taki podkład ma na celu wyrównanie wszelkich nierówności i zapobieganie naprężeniom działającym na dno zbiornika.
Pokrywa i oświetlenie
Pokrywa powinna dokładnie pasować do górnych krawędzi akwarium. W sklepach dostępne są gotowe pokrywy, najczęściej z zamontowanym już źródłem światła.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na zbiornik otwarty (bez pokrywy) należy tak zaplanować montaż oświetlenia, żeby nie miało bezpośredniego kontaktu z wodą. Pamiętajmy o tym, że co jakiś czas będziemy musieli włożyć ręce do akwarium, więc musi być do niego łatwy dostęp. W takich akwariach stosuje się belki oświetleniowe opierane o szyby akwarium lub nad nim podwieszane.
Jako oświetlenie najczęściej stosowane są świetlówki w dwóch rodzajach: T8 (o średnicy 26 mm) i T5 (16 mm średnicy). Coraz większą popularność zdobywają również lampy z diodami LED.
Filtr
Filtr w akwarium ma za zadanie nie tylko oczyszczać wodę z widocznych zabrudzeń mechanicznych. Media filtracyjne są również siedliskiem pożytecznych bakterii, które oczyszczają wodę biologicznie.
Jak wybrać filtr do akwarium? Wybierając filtr musimy mieć na uwadze, że lepiej jest mieć zbyt dużą filtrację niż niedostateczną. Każdy filtr ma określony zakres pojemności akwarium, któremu zapewni odpowiednią filtrację. Niemniej jednak lepiej wybierać sugerując się tą dolną wartością, czyli np. jeśli zamierzamy mieć akwarium o pojemności 60 l powinniśmy wybrać filtr przeznaczony do akwariów 60-100 l, a nie do 20-60 l.
Do wyboru mamy filtry:
- wewnętrzne – stosowane głównie w mniejszych zbiornikach. Zabierają one jednak sporo przestrzeni i mają mocno ograniczone miejsca na złoża filtracyjne. W większych akwariach służą jako filtry mechaniczne, a rolę filtrów biologicznych i chemicznych pełnią filtry kubełkowe;
- zewnętrzne kaskadowe – najwygodniejsze przy otwartych akwariach, ze względu na to, że wiesza się je na krawędzi akwarium. Mają więcej miejsca na media filtracyjne;
- zewnętrzne kanistrowe, zwane również kubełkowymi. Zabierają mało miejsca w zbiorniku, gdyż filtracja odbywa się w specjalnym pojemniku, który jest połączony z akwarium za pomocą węży. Można go ukryć w szafce pod akwarium. Ponadto ten typ filtrów ma największe możliwości filtracyjne, nie tylko ze względu na ilość złóż, ale też na to, że możemy używać różnych ich rodzajów (podstawowe: gąbki, ceramika, lawa wulkaniczna o wysokiej porowatości, wata filtracyjna; do zadań specjalnych: węgiel aktywny, torf, zeolit itp.). Pożądane przy średnich i dużych akwariach.
Grzałka
Podobnie jak filtry, konkretne modele grzałek przeznaczone są do odpowiedniej wielkości akwariów. Grzałka do naszego akwarium powinna mieć termostat z możliwością regulacji temperatury. Mamy kilka rodzajów grzałek:
- najczęstsze: szklane tuby ze spiralą grzejną w środku;
- ceramiczne – znacznie wytrzymalsze, szczególnie polecane do akwaterrariów z żółwiami wodno-lądowymi i krabami (np. EASYHEATER firmy Aquael)
- przepływowe – montowane na wężu wyprowadzającym wodę z filtra kubełkowego do akwarium (np. ETH firmy Hydor), przeznaczone do akwariów powyżej 100 l.
Termometr
Na rynku dostępne są różne rodzaje termometrów: od pasków naklejanych na zewnątrz akwarium, przez klasyczne szklane termometry alkoholowe, mocowane za pomocą przyssawki, aż po urządzenia elektroniczne. Te ostatnie termometry są najdroższe, ale też najprecyzyjniejsze. Termometry paskowe czasami trudno odczytać.
Podłoże
Podłoże nie powinno zmieniać parametrów wody, zwłaszcza podnosić jej twardości oraz odczynu. Wyjątkiem są akwaria dla gatunków wymagających twardej i zasadowej wody, np. ryb z jezior Tanganika i Malawi. Najlepiej wybrać naturalne piaski i żwirki kwarcowe, o średnicy ziaren ok. 2 – 5 mm (optymalna dla roślin). Unikamy dolomitu i bazaltu, które podnoszą twardość wody, a także sztucznie barwionych kamyczków.
Naturalne piaski i żwirki możemy kupić sklepach zoologicznych, ale te ze żwirowni, składów kruszcu, marketów budowlanych również się nadają. Ilość podłoża potrzebnego do naszego akwarium można obliczyć tutaj.
Rośliny
Rośliny, tak jak ryby, mają różne wymagania pod względem warunków hodowli. Dotyczą one głównie oświetlenia i zawartości różnych pierwiastków w wodzie, a nawet zasobności i grubości drobin podłoża. Ponadto rosną w różny sposób: mamy rośliny łodygowe, które rosną na wysokość, rozetowe, które zajmują przestrzeń głównie na boki, oraz trawiaste i trawnikowe, pokrywające większe obszary podłoża. Dlatego przy zakupie, prócz względów estetycznych musimy również kierować się potrzebami wybranych przez nas roślin i charakterem ich wzrostu. Z ilością roślin nie ma co przesadzać, przecież się rozrosną. Dla każdego gatunku przeznaczamy ok. 10 cm kwadratowych przestrzeni, w ten sposób obliczając, ile roślin możemy posadzić.
Dekoracje
Jako dekoracji możemy użyć kamieni, które nie będą zmieniać parametrów wody. Unikamy wszelkiej maści kamieni wapiennych, chyba że planujemy akwarium z rybami z afrykańskich jezior Tanganika lub Malawi. Najbezpieczniejsze są fragmenty lawy wulkanicznej lub kawałki lignitu. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie otoczaków.
Korzenie o fantazyjnych kształtach dostępne są w sklepach, ale możemy też pokusić się o ich samodzielne przygotowanie, lecz jest to czasochłonne, gdyż takie drewno musi być sezonowane i porządnie wysuszone.
Chyba zabrakło odnośników ukrytych pod zwrotami – tutaj.
Dziękujemy, błąd został już skorygowany 🙂