Każda osoba, która planowała dokupić do swojego akwarium dodatkową lampę wie, jak dużo pieniędzy mogą one kosztować. Zwykłe świetlówki straciły na popularności na rzecz rozwiązań stosujących diody LED. Jakie lampy są najlepsze dla ryb i roślin? Jaką barwę światła wybrać? O tym w dzisiejszym materiale.

W poprzednim artykule wyjaśniałem najważniejsze pojęcia związane z tematyką oświetlenia ogólnie. Jeżeli jeszcze go nie przeczytałeś,  sugeruję zapoznanie się z nim przed dalszą częścią tej lektury. Pozwoli na lepsze zrozumienie niektórych określeń, które padną w tym materiale.

Z powrotem
Następny

Jakie wybrać oświetlenie do akwarium? Co wziąć pod uwagę

Decydując się na konkretne rozwiązanie do swojego akwarium, musimy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – do czego jest nam ono potrzebne i co chcemy dzięki niemu osiągnąć? Inne rozwiązania będą stosowane do akwarium morskiego, inne do słodkowodnego. Ten podział jest znacznie większy i nie ogranicza się wyłącznie do stopnia zasolenia wody. Niektóre gatunki ryb nie lubią i nie tolerują zbyt intensywnego światła. Podobnie sprawa wygląda z roślinami – jedne czują się idealnie w dość mocnym oświetleniu, inne niekoniecznie (np. anubiasy). Zbyt mocne oświetlenie w akwarium wypełnionym wyłącznie wolno rosnącymi roślinami będzie powodowało wysyp glonów.

Kolejny element, który należy wziąć pod uwagę, to wielkość, głębokość akwarium oraz miejsce montażu lampy. Dlaczego jest to istotne? Świetlówki świecącą dookoła siebie, stąd w tym typie oświetlenia stosowane są odbłyśniki od strony pokrywy. Dzięki temu strumień światła odbijany jest w stronę tafli wody. Dzięki temu światło dociera dość równo do całego akwarium. Charakterystyka ledów sprawia, że jest to światło bardziej punktowe aniżeli świetlówka. Stosując 50-centrymetrowe oświetlenie w 100-centrymetrowym akwarium stworzymy dość dużo zacienionych miejsc, do których nie będzie docierało zbyt dużo światła. Będzie to widoczne gołym okiem.

Równie ważnym aspektem jest głębokość naszego zbiornika. Testowałem różne rozwiązania w kilku swoich akwariach.  O ile jedna lampa sprawdziła się dobrze w dość płytkim akwarium (30 wysokości, 80 długości), tak to samo rozwiązanie nie sprawdziło się w dwa razy głębszym akwarium o tej samej długości. Po prostu strumień światła mocno rozpraszał się w wodzie i na dnie zbiornika było nawet 4-krotnie ciemniej.

Osobno włączane podświetlenie trawnika i plaży. Wykonane przy użyciu diod powerLED (2x6 diod 3W + soczewka 45 stopni)
Osobno włączane podświetlenie trawnika i plaży. Wykonane przy użyciu diod powerLED (2×6 diod 3W + soczewka 45 stopni)

Dlatego na zdjęciu powyżej możecie zobaczyć jeden z pomysłów, który zastosowałem do akwarium o długości 140 cm. Oświetlenie COB 12V równo oświetla całe akwarium, ale niedostatecznie mocno by móc posadzić trawnik. Dla symetrii dodałem z obu stron po module składającym się z sześciu 3-watowych diod powerLED (barwa 5500K). Aby uzyskać efekt spotlight skupiający światło bliżej dna – dodałem także duże soczewki 45 stopni. Całość włączana jest niezależnie dla pozostałego oświetlenia.

Z powrotem
Następny
Poprzedni artykułAnimals from other countries that we can keep on the farm
Następny artykułŚlimaki akwariowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć (fakty, mity, hodowla, zwalczanie)
Miłośnik kotów i technologii :)
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments